Praska do zaciskania kabli zwana również zaciskarką to podstawowe narzędzie wykorzystywane przez każdego elektryka. Jak sama nazwa wskazuje, służy do zaprasowywania, zaciskania końcówek przewodów oraz kabli np. po skróceniu. Wyróżnia się przy tym praski ręczne, hydrauliczne i elektryczne. Pierwszy typ to urządzenia wykorzystujące tylko siłę rąk. Sprawdzają się one w przypadku przewodów o raczej niewielkim przekroju. Do grubszych kabli przeznaczone są już praski mechaniczne lub elektryczne. 

Praska do zaciskania kabli - dlaczego jest tak istotna?

Praska do zaciskania kabli każdorazowo gwarantuje doskonałe połączenie. Sprawia, że jest ono odporne na próby wyrwania bądź przypadkowe uszkodzenia. Dodatkowo regulacja siły docisku pozwala na dobór ten parametru odpowiednio do liczby lub grubości przewodów. Najlepszej jakości praski do zaciskania kabli przychodzą z pomocą podczas różnego typu prac produkcyjnych. 

Technika zaprasowywania przyspiesza i znacznie obniża koszty instalacji. Obecnie wypiera coraz mocniej klasyczne połączenia lutowane. W tym przypadku nie trzeba obawiać się bowiem zjawiska przegrzewania się utlenionych punktów styku, co negatywnie wpływa na ogólną jakość przesyłu. 

Praski do zaciskania kabli - krótka charakterystyka

Jak już wspomniano wyżej, praska do zaciskania kabli wykorzystywana do wykonywania złączy prasowanych jest doskonałą alternatywą dla lutowania czy spawania. Zaciskarki służą do łączenia przewodów. Takie połączenia są trudne do poluzowania. Stąd znajdują bardzo szerokie zastosowanie np. w elektrotechnice.

Praski do zaciskania kabli to narzędzia, które  dostępne są w sprzedaży w kilku różnych wersjach. Znaleźć można urządzenia przeznaczonego wtyków płaskich, końcówek izolowanych, światłowodów, złączy koncentrycznych itd. Wszystkie one w trwały sposób łączą poszczególne elementy w jeden większy, który jest trudny do rozłączenia. Nie ma jednak zaciskarek uniwersalnych, bo wybór kabli na rynku jest ogromny. 

Ciekawym rozwiązaniem są na pewno elektryczne zaciskarki do kabli. Oczywiście są one wykorzystywane przede wszystkim w warsztatach. Nie są bowiem tak mobilne, jak urządzenia ręczne. Warto też wspomnieć o praskach elektromagnetycznych, które sprawdzają się nawet w przypadku szaf serwerowych. 

Praski do zaciskania kabli przydatne w niejednym warsztacie

Zaciskarki czy praski do kabli to przyrządy cieszące się dużą popularnością. Pozwalają one na wykonywanie bezpiecznych połączeń mechanicznych i elektrycznych przewodu z łącznikiem bez konieczności lutowania. Są to sprzęty bardzo uniwersalne i niesprawiające dużych problemów w użytkowaniu. 

Najpopularniejsze są wciąż oczywiście praski ręczne, które pozwalają na szybkie zespolenie mechaniczne prostych wtyków płaskich z okablowaniem. Przy dość niewielkim wkładzie siły własnej można w tym przypadku uzyskać naprawdę dużą siłę nacisku.

Śledź nas na Facebooku