Każdy remont instalacji elektrycznej, a także prace związane z naprawą przewodów elektrycznych w sprzęcie elektronicznym, wiążą się z wykorzystaniem profesjonalnych komponentów i narzędzi. Przewody często wymagają podłączenia do gniazda sieciowego lub urządzenia. Profesjonalni elektrycy wiedzą, że najlepsze łączenie można uzyskać dzięki zastosowaniu tulejek kablowych. Przydaje się do nich praktyczna zaciskarka, jednak nie zawsze jest możliwość jej użycia. Czy można zacisnąć tulejki kablowe bez tego narzędzia? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w naszym dzisiejszym wpisie.

Czy tulejki kablowe są niezbędne?

Połączenie przewodów musi być solidne, trwałe i bezpieczne. Ochrona obwodu jest w tym przypadku niezwykle istotna. Właśnie dlatego do łączeń najczęściej wykorzystuje się tulejki kablowe. Ich głównym zadaniem jest uniemożliwienie przypadkowego zetknięcia się ze sobą kabli, które znajdują się zbyt blisko siebie, szczególnie w urządzeniach elektronicznych. Co więcej, chronią końcówki przewodów po zdjęciu izolacji i zapobiegają zwarciom. Dzięki zastosowaniu tulejek kablowych możliwe jest łatwiejsze połączenie nawet wielożyłowych przewodów. Z reguły tulejki są dostępne w kilku kolorach, co ułatwia identyfikację przewodów – to szczególnie przydatne podczas napraw instalacji. Biorąc pod uwagę zalety tulejek kablowych, bez wątpienia należy uznać, że są one niezbędnymi komponentami każdej instalacji elektrycznej.

Jak skutecznie zaciskać tulejki kablowe?

Połączenie kabli z wykorzystaniem tulejki kablowej powinno być trwałe, solidne i bezpieczne. Montaż tego komponentu musi przebiegać łatwo i efektownie. Aby to zadanie nie nastręczało trudności profesjonalnym elektrykom i początkującym monterom, wykorzystuje się tulejki dopasowane przekrojem do przekroju przewodu. Wybór na rynku jest ogromny, więc bez trudu każdy znajdzie niezbędny w danym przypadku element.

Odpowiednio dobraną tulejkę kablową najczęściej montuje się za pomocą specjalnej praski, czyli zaciskarki do kabli. Wówczas należy zdjąć z przewodu izolację, założyć tulejkę kablową i zwyczajnie ją zacisnąć. Połączenie końcówek kabli będzie bezpieczne i trwałe. Montaż tulejki i operowanie niezbędnymi narzędziami wymaga precyzji i dokładności. Co ważne, wykorzystanie tulejki kablowej sprawia, że nawet jeśli dojdzie do uszkodzenia kilku drucików w kablu, to nie wpłynie to negatywnie na jakość połączenia.

Jak zaciskać tulejki kablowe bez zaciskarki?

Choć wykorzystanie zaciskarki do kabli jest najlepszym rozwiązaniem w przypadku zastosowania tulejek kablowych, to nie zawsze jest to możliwe. Połączenia przewodów są różne – czasem zwyczajnie nie da się użyć specjalnej praski lub w danym momencie nie jest ona w zasięgu ręki. Niektóre końcówki – np. z wąsami czy skrzydełkami – również uniemożliwiają wykonanie pracy za pomocą praski. Zatem jak zaciskać tulejki kablowe bez zaciskarki? Pomocne okazuje się lutowanie końcówek przewodów. Zanim jednak przejdziesz do tego etapu, niezbędne jest właściwe przygotowanie kabla. Czytaj dalej i dowiedz się, jak zrobić to skutecznie.

Krok pierwszy, czyli odizolowanie przewodu

Choć usunięcie izolacji z przewodu wydaje się prostym zadaniem, to niejednemu elektrykowi nastręcza niemałych trudności. Osoby, które muszą w ten sposób przygotować kable do dalszych działań, najczęściej wykorzystują zwyczajne nożyki, przy pomocy których nacinają oplot i ściągają go z kabla. Nie jest to jednak prawidłowa technika – istnieje duże ryzyko uszkodzenia przewodów. Warto zatem wyposażyć się w profesjonalny ściągacz izolacji. Dzięki wykorzystaniu tego prostego narzędzia całość jest wykończona estetycznie, a co najważniejsze – bezpiecznie. Co więcej, ryzyko przypadkowego uszkodzenia przewodów praktycznie nie istnieje. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów tego typu urządzeń – znajdziesz zarówno manualne, jak i automatyczne ściągacze do izolacji.

Krok drugi, czyli pobielenie odizolowanego przewodu

Zanim przejdziesz do właściwego lutowania, po odizolowaniu przewodu musisz go pobielić, czyli pokryć jego końcówki niewielką ilością stopu lutowniczego. Ten etap jest niezwykle ważny, jeśli chcesz, aby połączenie było trwałe. Pobielenie zabezpiecza całość przed utlenianiem, co wpływa na jakość połączenia, ale także poprawia estetykę pracy. Jak pobielić odizolowany przewód? Możesz użyć do tego lutownicy i pobielić nią końcówkę przewodu cyną. Mniej czasochłonne będzie jednak wykorzystanie tygla, który służy do podgrzania stopu lutowniczego i utrzymania go w stanie płynnym.

Krok trzeci, czyli lutowanie

Po odizolowaniu i pobieleniu przewodu oraz jego końcówki możesz przejść do lutowania. Następnie należy zacisnąć tulejkę kablową, do czego możesz użyć szczypiec. Pamiętaj jednak, aby odczekać chwilę – dzięki temu lutowanie nie stopi izolacji. Pośpiech może sprawić, że połączenie nie będzie trwałe i skuteczne.

Pamiętaj jednak, że o wiele bezpieczniejszym i mniej kłopotliwym rozwiązaniem jest wykorzystanie profesjonalnej zaciskarki. Nie jest to kosztowny sprzęt – co najważniejsze, występuje nawet w uniwersalnym wariancie, dzięki czemu można zaprasowywać końcówki o różnych średnicach. Stosowanie zaciskarki jest też znacznie bardziej komfortowe niż lutowanie i zapewnia bezpieczeństwo. Poszukujesz praktycznych tulejek kablowych i funkcjonalnej praski? Sprawdź, co przygotowaliśmy dla Ciebie w ofercie naszego e-sklepu.

Śledź nas na Facebooku