Od lat w przypadku instalacji elektrycznych wykorzystywane były taśmy izolacyjne. Od jakiegoś czasu rośnie jednak popularność koszulek termokurczliwych. Zapewniają one świetną izolację, a przy okazji pozwalają na oznaczenie przewodów elektrycznych. Co warto o nich wiedzieć? Jak należy ich używać? 

Czym są rurki termokurczliwe?

Na samym początku warto wyjaśnić, czym w ogóle są rurki termokurczliwe. To nic innego jak specjalne osłony na kable, które wykonane są z materiału kurczącego się pod wpływem ciepła. Dlatego idealnie przylegają do przewodów, zapewniając im izolację i wysoką żywotność. Rurki termokurczliwe zwane także koszulkami termokurczliwymi mają zróżnicowaną kolorystykę. Pozwala to na oznaczanie kabli. W przypadku modeli transparentnych możliwe jest z kolei umieszczanie pod spodem ważnych informacji na temat danej instalacji elektrycznej. Rurki chronią kable i przewody przed niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi. 

Jakie rurki termokurczliwe warto wybrać?

Jak używać rurki termokurczliwe? Najpierw warto dowiedzieć się, jak wybrać odpowiedni produkt. Podstawowe znaczenie ma tutaj współczynnik kurczliwości. Jeśli wynosi 2:1, oznacza to, że pod wpływem ciepła dany produkt zmniejsza swoją średnicę o 50%. W przypadku współczynnika 3:1 koszulka może skurczyć się o ⅓. Rurki 4:1 są przeznaczone dla naprawdę bardzo cienkich przewodów, bo mogą skurczyć się o ¾. 

Przed wybraniem odpowiedniego produktu warto zmierzyć średnicę przewodu, który ma być chroniony rurką termokurczliwą. Spore znaczenie ma także materiał wykonania. Jeszcze do niedawna na rynku królowały koszulki z PCV - polichlorku winylu. Obecnie coraz częściej wykorzystywane są także poliolefiny, które są bardziej elastyczne i odporne na szeroki zakres temperatur. Cechują się także wytrzymałością na przebicie. 

Rurki termokurczliwe - jak używać tego typu izolacji?

Taśmy izolacyjne są coraz częściej zastępowane przez właśnie rurki termokurczliwe. Jak używać tego typu izolacji? Są to dość specyficzne osłony na kable wykonane z materiału kurczącego się pod wpływem ciepła. Dlatego ściśle przylegają do przewodów i zapewniają im doskonałą izolację. Sprawdzają się świetnie w przypadku kabli o znacznej średnicy. 

W celu wykorzystania koszulki termokurczliwej trzeba sięgnąć po źródło światła. Najlepiej sprawdza się tutaj opalarka. Nie jest to urządzenie, które bazuje na otwartym ogniu i pozwala na skierowanie ciepła pod dowolnym kątem. Uszkodzenie przewodu jest tym samym bardzo trudne. Najlepiej sprawdzają się opalarki z regulacją temperatury grzania. Jeśli pod ręką nie ma odpowiedniego sprzętu, do montażu rurki termokurczliwej wykorzystać można także zapalniczkę. Trzeba jednak uważać, aby przypadkowo nie spalić izolacji przewodu. 

Warto pamiętać o tym, że rurki termokurczliwe nie są tak uniwersalnymi produktami jak taśma izolacyjna. Dlatego przed zakupem trzeba dokładnie zmierzyć średnicę danego przewodu. Wprawdzie montaż koszulek termokurczliwych może sprawić pewne kłopoty, ale zapewniają one naprawdę doskonałą izolację. 

Czy warto sięgać po rurki termokurczliwe z klejem?

Wiadomo już jak używać rurki termokurczliwe. Czy warto jednak sięgać po koszulki termokurczliwe powlekane od środka klejem termotopliwym? Podczas procesu obkurczania klej wypełnia szczelinę między przewodem a osłoną. W ten sposób rurki termokurczliwe z klejem zmniejszają ryzyko wystąpienia zjawiska kapilarnego. Nie powstaje wilgoć między izolacją, a zewnętrzną powłoką kabla. Takie koszulki są bardzo dobrze zamocowane.

Czasem w energetyce stosuje się rury termokurczliwe. Działają one tak samo jak wspomniane koszulki. Różni je jedynie grubość ścian. Są bardziej sztywne i wytrzymałe. Zapewniają doskonałą wytrzymałość energetyczną. Stosowane są jako mufa do łączenia kabli i przewodów.

Jak wynaleziono rurki termokurczliwe?

Termokurczliwość została opracowana w latach 50. XX wieku w Stanach Zjednoczonych. Wówczas chemik Paul Cook wykorzystał promieniowanie radiacyjne do stworzenia specjalnego kabla samolotowego i rurki termokurczliwej. Dzisiaj koszulki termokurczliwe są z powodzeniem produkowane na całym świecie, także w Polsce. 

Materiałem wyjściowym jest zazwyczaj modyfikowany, sieciowany polietylen. Sieciowanie radiacyjne to metoda fizycznej modyfikacji polietylenu. Po II wojnie światowej odkryto, że promieniowanie jest w stanie zmieniać strukturę molekularną wybranych tworzyw sztucznych. Te nie topią się i to niezależnie od temperatur, na które są narażone. 

Rurki termokurczliwe i ich szerokie zastosowanie

Rurki termokurczliwe wykorzystywane są wszędzie tam, gdzie są kable i przewody różnego rodzaju. Termokurczliwość ma wiele zalet. Poprawia wygląd wielu produktów i zapewnia im odpowiednią ochronę. Koszulki termokurczliwe są wykorzystywane do uszczelniania połączeń i izolowania kabli. Zapewniają ochronę przed chemikaliami i pozwalają na oznakowanie przewodów.

Śledź nas na Facebooku