Radio to dość istotny element wyposażenia samochodu. Kierowcy doceniają je przede wszystkim podczas pokonywania długich tras. Po wielu godzinach spędzonych za kółkiem muzyka grająca w tle bywa naprawdę relaksująca. Jak podłączyć radio samochodowe? Okazuje się, że wcale nie jest to zadanie bardzo skomplikowane.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie radia samochodowego?

Podłączenie radia warto zaplanować jeszcze przed jego zakupem. Nowe urządzenie dobiera się na podstawie kilku istotnych czynników. Ogromne znaczenie ma przede wszystkim rozmiar radia. Trzeba na starcie sprawdzić rozmiar wnęki w aucie. Sprzęt musi się w niej zmieścić. Dość istotny jest także sposób podłączenia radia. Obecnie wiele odbiorników wyposażonych jest w kostki ISO. Nie są one trudne w montażu.

Kolejnym istotnym elementem jest design radia samochodowego. W końcu powinno ono pasować do wnętrza całego pojazdu. Liczy się kolor obudowy czy rodzaj zastosowanego podświetlenia. Nowoczesne odbiorniki mają pod tym względem całkiem sporo do zaoferowania. Na koniec warto zwrócić uwagę na akcesoria i funkcje dodatkowe. Czy do radia można podłączyć USB? Czy współpracuje ono z zestawem głośnomówiącym?

Jak podłączyć radio samochodowe krok po kroku?

Na samym początku trzeba oczywiście z pojazdu usunąć stare radio. W tym celu należy zlikwidować wykończenie na desce rozdzielczej. Zazwyczaj jest ono zamontowane na dwóch zatrzaskach, a więc jego usunięcie nie jest zbyt skomplikowane. Potem można odkręcić odbiornik. Na ogół jest przytwierdzony za pomocą dwóch śrub. Po wyciągnięciu sprzętu z niszy trzeba jeszcze odłączyć znajdujące się z tyłu kable.

Dopiero później można przystąpić do montażu właściwego. Dostępne obecnie w sprzedaży radia samochodowe mają dość zróżnicowane okablowanie. Mimo wszystko ich podłączenie nie powinno być trudne. Trzeba trzymać się jednej podstawowej zasady - łączyć kolorami. Czerwony kabel należy połączyć z czerwonym, a czarny z czarnym itd. Kolejnym krokiem jest podpięcie anteny. Na końcu radio powinno trafić do niszy i zostać przykręcone za pomocą śrub. Pozostaje jeszcze założenie wykończenia i gotowe. 

Jakie jeszcze elementy systemu audio powinny znaleźć się w samochodzie?

Oczywiście samo podłączenie radia samochodowego nie zapewnia jeszcze w aucie dźwięku wysokiej jakości. Trzeba zadbać także o wysoki standard systemu audio. Warto postawić na dwa głośniki średnioniskotonowe w drzwiach i dwa wysokotonowe w drzwiach. Z tyłu np. na półce powinny się pojawić dwa dodatkowe urządzenia stereo. Czasem przydaje się subwoofer, gdy auto ma być słyszane z daleka. To głośnik, który służy do emitowania dźwięków o bardzo małych częstotliwościach (basów). Jest on zazwyczaj dość duży i znajduje się w bagażniku.

Montaż całego radia samochodowego nie jest więc zadaniem zbyt skomplikowanym. Powinny sobie z nim poradzić nawet te osoby, które nie mają dużego doświadczenia z elektroniką. 

Dlaczego warto mieć w swoim samochodzie radio?

Wiadomo już, jak podłączyć radio samochodowe. Jednak warto zastanowić się, dlaczego na ten krok decyduje się tak wielu kierowców. 

W starszych autach odbiornik miał zazwyczaj tylko dwie funkcje. Pozwalał na korzystanie z radia FM i odtwarzacza płyt CD. Potem pojawiła się możliwość korzystania z Bluetooth. Pozwala to np. na prowadzenie bezpiecznych rozmów telefonicznych czy odtwarzanie muzyki zapisanej w formacie MP3. Prawdziwa rewolucja nastąpiła jednak stosunkowo niedawno. Nowoczesne radia samochodowe coraz częściej wyposażone są w sporych rozmiarów ekrany dotykowe. To znacznie poszerza ich funkcjonalność. 

Nowe odbiorniki oferują np.:

- nawigacje GPS,

- przeglądarki internetowe,

- rejestratory jazdy,

- tylne kamery cofania,

- rozbudowane odtwarzacze multimedialne,

- możliwość odbioru sygnału telewizyjnego,

- różne funkcje biznesowe np. kalendarz, notatnik. 

Nie da się ukryć, że takie nowoczesne radio samochodowe może być w aucie bardzo przydatne. Dodatkowo unowocześnia wnętrze pojazdu. Dzięki odbiornikowi z ekranem dotykowym, który wyświetla obraz z nawigacji czy kamery cofania, nie trzeba w samochodzie stosować innych, dodatkowych ekranów. 

Kiedy lepiej nie podłączać samodzielnie radia samochodowego?

Czy są sytuacje, w którym lepiej samodzielnie nie podłączać radia samochodowego? W nowoczesnych samochodach odbiorniki są często zintegrowane nie tylko z elektryką, ale i komputerem. Dlatego demontaż starego urządzenia i montaż nowego może doprowadzić do uszkodzenia niektórych podzespołów, zresetowania komputera itd. To oznacza dodatkowe i niepotrzebne koszty.

Dodatkowo za montaż radia w aucie nie powinny zabierać się osoby, które nie mają na ten temat żadnego pojęcia. Z drugiej strony nie jest to zadanie zbyt skomplikowane dla ludzi, którzy przynajmniej w niewielkim zakresie znają się na elektryce. W razie jakichkolwiek problemów, czy wątpliwości warto jednak zdecydować się na pomoc fachowca w tej dziedzinie, a więc elektryka samochodowego.

Śledź nas na Facebooku