Wykonana w prawidłowy sposób izolacja przewodów elektrycznych zapobiega przepływowi ładunku elektrycznego poza dany element przewodzący. Zajmują się tym na co dzień doświadczeni elektrycy. Dla nich izolowanie kabli nie jest trudną czynnością. Najważniejszy jest w tym przypadku materiał, który nie przewodzi prądu lub robi to w naprawdę minimalnym stopniu. 

Izolowanie kabli za pomocą taśmy izolacyjnej

Taśma izolacyjna musi znaleźć się na wyposażeniu każdego elektryka. Taki produkt warto mieć w swoim przydomowym garażu czy w domu. W końcu nigdy nie wiadomo, kiedy zajdzie konieczność, aby z niej skorzystać. Taśmy izolacyjne nie są materiałem drogim, dlatego cieszą się w Polsce bardzo dużą popularnością. Pozwalają na natychmiastowe izolowanie kabli. Są więc nieocenione w przypadku pojawienia się jakichkolwiek uszkodzeń, także bardzo małych. Taśmę wykorzystać również można do wzmocnienia wykonanych już wcześniej połączeń bądź maskowania wiązek przewodów elektrycznych. 

Izolowanie kabli za pomocą rurki termokurczliwej

Rurki termokurczliwe także są stosowane do profesjonalnej izolacji przewodów. Są to elementy nieco trudniej dostępne, ale praktyczne i bardzo funkcjonalne. Umożliwiają wykonanie trwałej i solidnej izolacji. Dzięki nim przewody są dobrze chronione i zabezpieczone przed różnego rodzaju uszkodzeniami. Dlatego też rurki termokurczliwe są obecnie na rynku bardzo popularne. Kluczem do sukcesu jest ich prawidłowe założenie. To zresztą wpływa w dużej mierze na estetykę kabla.

Jaki zatem materiał wybrać do izolowania kabli? Każdy powinien podjąć decyzję najlepszą dla siebie. W przypadku taśm izolacyjnych warto wspomnieć o taśmach winylowych. Można przy ich pomocy samodzielnie zaizolować przewód, ale należy przy tym zachować najwyższy poziom bezpieczeństwa. Dobrze jest upewnić się, że kabel nie jest zanieczyszczony, zakurzony czy zapylony. Czynność ta nie jest trudna, bo w praktyce wystarczy przewód owinąć kilkoma warstwami taśmy, a potem ją odciąć. Trzeba to robić w jednym kierunku, aby całość prezentowała się estetycznie. 

Izolowanie przewodów elektrycznych - o czym trzeba pamiętać?

Oczywiście profesjonalne izolowanie kabli elektrycznych wymaga zwrócenia uwagi na kilka ważnych kwestii. Osoby, które wybierają taśmę izolacyjną, powinny odpowiednio dobrać jej szerokość i długość. Produkt ten dostępny jest w sprzedaży w różnych wariantach kolorystycznych do wyboru. Barwa informuje o tym, z jakim przewodem mamy do czynienia. W przypadku braku doświadczenia w tym zakresie, dobrze jest poprosić o pomoc wykwalifikowanego elektryka lub sprzedawcę w sklepie. Działania podejmowane na własną rękę mogą niestety niejednokrotnie prowadzić do nieprawidłowego izolowania przewodów. To może skończyć się uszkodzeniami mechanicznymi, porażeniem prądem elektrycznym czy przedostaniem się do okablowania wilgoci. 

Także i przy rurkach termokurczliwych nie obejdzie się często bez pomocy fachowca. Ich aplikacja jest znacznie trudniejsza. Przede wszystkim rurki termokurczliwe, jak sama nazwa wskazuje, wymagają podgrzania. Za sprawą wysokiej temperatury kurczą się i osiadają na przewodzie elektrycznym, zapewniając mu odpowiednią ochronę. Do podgrzewania rurek zazwyczaj wykorzystywana jest opalarka. Ogromne znaczenie ma także odpowiedni rozmiar rurki termokurczliwej, dopasowany do przewodu elektrycznego. Bez tego cały proces zakończyć się może porażką. Rurki termokurczliwej nie można także przegrzać. 

Jak wykonać izolację kabli z pomocą taśmy izolacyjnej?

Wykonanie izolacji z udziałem taśmy winylowej nie jest zbyt skomplikowane. Niezabezpieczony fragment kabla trzeba jedynie delikatnie owinąć taśmą - lekko naprężoną. Wcześniej warto upewnić się, czy dany przewód nie jest zakurzony lub zapylony. Zanieczyszczenia mogą bowiem negatywnie wpłynąć na jakość danej osłony. 

Taśmę należy przesuwać powoli w kierunku uszkodzenia izolacji. Potem wystarczy ją odciąć, gdy kabel będzie zaizolowany. Elektrycy zwracają przy okazji uwagę na to, aby nie nawijać banderoli raz w jedną, a raz w drugą stronę. To prowadzi bowiem do powstawania zniekształceń. Przewód prezentuje się wtedy mało estetycznie i trudno jest go zamaskować. Duże znaczenie ma odpowiednie naciągnięcie taśmy. Jeśli nie będzie ona dobrze przylegać do przewodu, izolacja może okazać się nieszczelna.

Jak wykonać izolację kabli z pomocą rurki termokurczliwej?

Rurki termokurczliwe są instalowane na skutek ich podgrzania. Fragment takiego elementu trzeba nałożyć na pozbawioną izolacji część kabla, a potem delikatnie przyłożyć do niego źródło ciepła. Wysoka temperatura sprawia, że rurka kurczy się i zaciska na przewodzie.

Najlepiej wykorzystać w tym przypadku opalarkę. Kabel nie jest wówczas narażony bezpośrednio na działanie ognia. Sprawdzi się też zapalniczka, ale uważać trzeba, aby przypadkowo nie spalić kabla czy nie zniszczyć koszulki. Duże znaczenie ma wybór odpowiedniego rozmiaru rurki termokurczliwej. 

Śledź nas na Facebooku