Na rynku dostępne są różne rodzaje wkrętaków, a jednym z nich są właśnie wkrętaki izolowane. Jak wyglądają, do czego służą i dla kogo są przeznaczone? Tego wszystkiego dowiesz się z naszego dzisiejszego artykułu. Podpowiemy Ci w nim również, jak wybrać właściwy model. Chociaż na rynku wybór jest ogromny, to niestety nie każde narzędzie właściwie spełni swoją funkcję. To właśnie przed tym chcemy Cię ustrzec. Czytaj dalej i sprawdź, o czym mowa.

Jak wyglądają wkrętaki izolowane?

Wkrętaki izolowane odrobinę przypominają klasyczne śrubokręty. Budową nieco się jednak od nich różnią. To wszystko dlatego, że ich metalowy grot na całej długości pokryty jest specjalną otuliną. Stanowi ona warstwę izolującą, której zadaniem jest zapobieganie stykaniu się dłoni z metalem. Wkrętaki izolowane mają też nieprzewodzący, gumowy uchwyt, który najczęściej jest również ergonomiczny. Zapewnia to komfortowe warunki podczas pracy z narzędziem. Podobnie jak inne tego typu produkty, również i wkrętaki izolowane występują w różnych wielkościach i z różnymi końcówkami.

Do czego służą wkrętaki izolowane?

Ze względu na specjalnie opracowaną budowę wkrętaki izolowane umożliwiają pracę w miejscach, w których występuje napięcie elektryczne. Są to wszelkiego rodzaju czynności związane z instalacją elektryczną i podłączonymi do niej urządzeniami. Dzięki tym narzędziom możliwe jest przeprowadzenie wielu prac i napraw – zwłaszcza wtedy, gdy nie ma pewności co do tego, czy dany element został odłączony od zasilania. Otulająca grot warstwa izolacyjna zapewnia bezpieczeństwo użytkowania, niwelując ryzyko porażenia prądem lub wystąpienia łuku elektrycznego.

Dla kogo przeznaczone są tego typu narzędzia?

Zapewne każdy ma w domu klasyczne wkrętaki. Jak to jednak jest z modelem izolowanym? Dla kogo przeznaczone jest narzędzie tego typu? Odpowiedź być może Cię zaskoczy, ale praktycznie dla każdego. Ze względu na swoje uniwersalne zastosowanie wkrętaki izolowane sprawdzą się niemal wszędzie – obecnie nawet trudno jest funkcjonować bez takiego wyposażenia. Coraz więcej czynności staramy się bowiem wykonywać sami – dotyczy to również drobnych prac związanych z instalacją elektryczną. To właśnie dlatego wkrętaki izolowane przydadzą się nie tylko w profesjonalnych serwisach i zakładach lub jako narzędzie pracy elektryka. Z pewnością wykorzystane zostaną również w gospodarstwach domowych – w szczególności przez osoby, które lubią majsterkować.

Jakie wkrętaki izolowane kupić?

Ze względu na to, że wkrętaki izolowane wpływają na bezpieczeństwo pracy, przed zakupem warto dokładnie sprawdzić kilka kwestii. Wówczas będziesz mieć pewność co do tego, że narzędzie doskonale spełni swoją funkcję. Wybieraj przede wszystkim produkty:

solidne i wygodne w użyciu – taki model nie będzie się rozpadać ani wyślizgiwać z dłoni;

o dobrej izolacji – tego typu narzędzia mogą różnić się pod względem zastosowanej izolacji. Przed zakupem dokładnie sprawdź więc, z jakim wariantem masz do czynienia. Wkrętak, który wybierzesz, powinien być odpowiednio zabezpieczony. Wskazane jest, aby stawiać na produkty o parametrach izolacyjnych 1000 V lub więcej;

z ergonomicznym uchwytem – dzięki tej właściwości narzędzie będzie dobrze leżeć w ręce. Tym samym praca stanie się wygodniejsza, a dłoń nie będzie się męczyć. Wpłynie to także na wydajność;

mające odpowiednio twardą rękojeść – to również decyduje o wygodzie użytkowania;

z grotem dobrze osadzonym w rękojeści – narzędzie, które nie spełnia tej kwestii, mogłoby stwarzać niebezpieczeństwo podczas pracy. Przykładowo grot mógłby pozostać w gniazdku elektrycznym;

z grotem wykonanym z wysokiej jakości stali o dużej twardości – taki wkrętak nie pęknie w trakcie pracy.

Oczywiście warto wspomnieć też o tym, że należy skupić się na jakości, a nie na cenie. Staraj się unikać podejrzanie tanich produktów. Ich wykonanie zazwyczaj budzi wiele wątpliwości. Z całą pewnością nie zapewnią Ci więc odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa.

Stawiaj na wkrętaki zgodne z normą PN-EN IEC 60900:2018

Praca z napięciem wymaga przestrzegania wielu zasad. Oprócz bezpiecznych metod samej pracy, część z nich dotyczy również produktów stosowanych podczas tego typu czynności. W przypadku izolowanych i izolacyjnych narzędzi ręcznych założenia zawarte zostały w normie międzynarodowej PN-EN IEC 60900:2018. Zastąpiła ona poprzednio obowiązującą wersję PN-EN 60900:2012 i dotyczy narzędzi wykorzystywanych do prac przy napięciu przemiennym do 1 000 V i napięciu stałym do 1 500 V. Dokonując zakupu, powinieneś zatem zwracać uwagę na to, aby produkt, na który się zdecydujesz, był zgodny z wyżej wymienioną normą – oznaczenie to gwarantuje zastosowanie odpowiedniej izolacji elektrycznej. Takie właśnie wkrętaki izolowane mamy dla Ciebie w naszym sklepie. Produkty te są w pełni bezpieczne, a co więcej, są zgodne ze wszystkim, co wymieniono powyżej.

Wkrętaki pojedyncze czy zestaw?

Wkrętaki izolowane kupić można pojedynczo lub w formie zestawu. To, który z tych wariantów wolisz, zazwyczaj uzależnione jest od indywidualnych upodobań. Z naszej strony polecamy jednak zastanowić się nad praktycznym zestawem. Wówczas narzędzie będzie pasować praktycznie do każdej śruby w sprzęcie elektrycznym. Nigdy nie wiesz przecież, jaka końcówka może Ci się przydać. Taki produkt będzie Ci służyć przez długie lata i z całą pewnością zostanie przez Ciebie wielokrotnie wykorzystany.

Śledź nas na Facebooku