Tester napięcia jest powszechnie stosowanym przez elektryków narzędziem. Niezależnie od tego, czy dziedzina ta leży w kręgu Twoich zainteresowań zawodowo, czy zajmujesz się tym hobbystycznie, musisz go używać i wiedzieć, kiedy jest niezbędny. To niepozorne urządzenie, znane szerzej jako próbnik, jest dość często wykorzystywane, a wbrew szkodliwemu mitowi, nie występuje na rynku tylko w jednym rodzaju. Jak należy używać testera napięcia? Czym jest i jakie ma zastosowanie? Dowiedz się, dlaczego jest niezbędny w Twoim wyposażeniu.
Czym jest tester napięcia?
Testerem napięcia nazywamy urządzenie pomiarowe, które w prosty sposób umożliwia sprawdzenie ciągłości obwodu elektrycznego, a także pozwala na dokonanie pomiaru wartości napięcia sieciowego. To niezastąpiony sprzęt, niezbędny przy wszelkiego rodzaju pracach związanych z prądem. Najbardziej podstawowy wyglądem przypomina klasyczny śrubokręt, jednak znacznie różni się budową i zastosowaniem. Próbnik składa się z metalowego wskaźnika i opornika, który przypomina przezroczystą rączkę. Dodatkowo, wewnątrz znajduje się neonówka z elektrodami, a na zakończeniu widać metalową skuwkę. Przyjęło się, dość mylnie, że istnieje tylko jeden rodzaj testera napięcia. Jest ich jednak znacznie więcej.
Rodzaje testerów napięcia
Na rynku znajdziesz wiele typów próbników napięcia – od klasycznych, wkrętakowych, do zaawansowanych testerów, które wyróżniają się dodatkowymi funkcjami. W zależności od wybranego modelu próbnik może być wyposażony w wyświetlacz cyfrowy lub diodowy. Łączy je natomiast jedno – każdy musi pomóc Ci sprawdzić napięcie w obwodzie. W jaki sposób? Metoda jest zależna od typu testera. Możemy wyróżnić testery klasyczne, elektroniczne oraz elektromagnetyczne.
Podstawowy próbnik, jaki zazwyczaj mamy w domu, jeśli nie zajmujemy się elektryką zawodowo, to tester klasyczny. Przypomina śrubokręt, a sama zasada jego działania jest bardzo prosta. Innym rodzajem jest tester elektroniczny, którego wysoka impedancja wyjściowa daje gwarancję bezpiecznych pomiarów. Są bardzo szczegółowe, jednak mogą także pokazywać napięcie indukowane przez inne przewody. Zdecydowanie bardziej zaawansowany jest próbnik elektromagnetyczny, który składa się z solenoidu i rdzenia, działającego dzięki sprężynie. Reaguje ona na działanie wskaźnika testera.
Tester napięcia – jak go używać?
Istota działania próbnika jest bardzo prosta. Dlatego też nikt nie powinien mieć problemu z tym, by poradzić sobie z takim urządzeniem, jakim jest tester napięcia. Jak używać go w poprawny sposób? Wystarczy, że przyłożysz metalowy wskaźnik do miejsca, które chcesz sprawdzić. Próbnik wskaże Ci, czy jest tam przepływ prądu. Zasada jest banalnie łatwa – jeśli w elemencie, który jest sprawdzany, znajduje się napięcie, wówczas tester zaświeci się. Podczas testowania należy jednak dotykać metalowego suwaka – znajduje się on na zakończeniu tzw. rączki. To konieczne, by obwód elektryczny się zamknął. Jeśli podczas pomiaru ta czynność nie została wykonana, a tester nie świeci, to wcale nie oznacza, że nie ma prądu elektrycznego w tym miejscu. Dlatego też zamknięcie obwodu jest niezbędne, by wykonać prawidłowy pomiar. Nie musisz mieć obaw, że w trakcie tej czynności porazi Cię prąd – aby tak się nie stało, testery napięcia wyposażone są w opornik o wysokiej rezystancji.
Istnieje jeszcze kilka innych, bardziej zaawansowanych rodzajów testerów napięcia. Jak używać takich narzędzi? Niektóre z nich działają nawet bezdotykowo. Jeżeli w danym miejscu przepływa prąd elektryczny, wówczas, podobnie jak w prostszych modelach, zapalają się neonówki. Inne mogą nawet wibrować. Profesjonalne testery mają wiele innych, dodatkowych funkcji, takich jak m.in. sprawdzenie ciągłości obwodu czy polaryzacji.
Zakres zastosowania próbnika napięcia
Czy wiesz, że można dokonać podziału testerów napięcia ze względu na zakres, w jakim działają? W tym aspekcie wyróżnić można przede wszystkim próbnik uniwersalny, który świetnie sprawdzi się w pracach zarówno domowych, jak i nieco bardziej zaawansowanych. Wielozakresowy tester napięcia natomiast wyposażony jest w diody i specjalny wyświetlacz, za pomocą którego osoba wykonująca pomiar widzi, jakie jest napięcie w różnym zakresie. Jest to zdecydowanie urządzenie, w które zaopatrują się profesjonalni elektrycy. Kolejny rodzaj próbnika to model przeznaczony do pomiaru napięcia w gniazdach USB – jest użytkowany szczególnie w serwisach komputerowych. Czy wiesz, że istnieje nawet próbnik samochodowy? Służy do sprawdzania poziomu naładowania akumulatora w aucie.
Jaki tester napięcia wybrać?
W sklepach i hurtowniach spotkasz wiele próbników napięcia i zapewne zastanawiasz się, czym kierować się podczas zakupu. Przede wszystkim wiele zależy od tego, czy urządzenie to zamierzasz wykorzystać tylko do prac domowych, czy jednak potrzebujesz zaawansowanego miernika, który pomoże Ci wykonywać obowiązki zawodowe. Dlatego też ważne jest dostosowanie go do swoich indywidualnych potrzeb.
Pamiętaj, że nie warto oszczędzać na bezpieczeństwie! To narzędzie ma ułatwić Ci pracę i działać niezawodnie. Jeśli szukasz godnego polecenia testera napięcia, sprawdź ofertę naszego sklepu.