Praca z różnego rodzaju przewodami nie należy do najłatwiejszych. Typów kabli jest bardzo wiele. Ponadto trzeba obchodzić się z nimi bardzo delikatnie. Właśnie dlatego tzw. biały montaż wykonywany powinien być przez specjalistów. W swojej pracy korzystają oni z różnych profesjonalnych narzędzi. Jednym z nich są specjalne szczypce, które służą do usuwania oplotu. Zastanawiasz się, w jaki ściągacz do izolacji powinieneś zainwestować? W tym tekście wymienimy cechy dobrych narzędzi, omówimy ich podstawowe typy oraz zasugerujemy Ci, które warto kupić.

Czym jest ściągacz do izolacji?

Czym w ogóle jest ściągacz do izolacji? Jak sama nazwa wskazuje, to urządzenie służy do usuwania izolacji z różnego rodzaju przewodów. Jest to konieczne do tego, by połączyć dany kabel z urządzeniem końcowym lub np. dokonać naprawy uszkodzonego przewodu. Sprzęt ten jest więc bardzo przydatny i zalicza się do podstawowego wyposażenia skrzynki z narzędziami każdego elektryka. Korzystają z niego również monterzy czy specjaliści w dziedzinie telekomunikacji, teleinformatyki, a nawet fotowoltaiki. Urządzenie to powinna mieć pod ręką każda osoba, której praca dotyczy szeroko pojętego okablowania.

Dlaczego warto zainwestować w ściągacz do izolacji?

Odpowiedź na to pytanie jest dość prosta. Chodzi tu przede wszystkim o komfort pracy, ale i bezpieczeństwo – zarówno osób pracujących przy instalacji, jak i jej przyszłych użytkowników. Bez tego narzędzia usunięcie izolacji staje się bardzo problematyczne. W ruch muszą pójść akcesoria takie jak np. nożyki, przy pomocy których można naciąć oplot i spróbować go ściągnąć z kabla. Taka metoda nie gwarantuje jednak sukcesu. Co więcej, jest obarczona ryzykiem uszkodzenia przewodów, które nie zawsze jest widoczne dla instalatora gołym okiem. Może mu się wydawać, że nic się nie stało, a w rzeczywistości usterka da o sobie znać w późniejszym czasie. Naraża to użytkowników instalacji na dodatkowe koszty. Warto wspomnieć też o walorach estetycznych. Ściągacz izolacji jest gwarancją schludnie wykonanej pracy i braku nieprzyjemnego widoku pod postacią poszarpanego materiału, który ktoś starał się usunąć przy pomocy niezbyt profesjonalnych narzędzi.

Jakie rodzaje ściągaczy do izolacji wyróżniamy?

Wyróżniamy kilka rodzajów narzędzi do izolacji. Jednym z nich jest ściągacz czołowy, nazywany również elektrotechnicznym. Urządzenie to zawdzięcza nazwę temu, że mechanizm ściągający umiejscowiony jest czołowo, a więc w celu demontażu oplotu należy przyciągnąć go do siebie. Z tego narzędzia korzystają zazwyczaj jedynie fachowcy, którzy mają już nieco doświadczenia. Jest ono wyposażone w specjalną śrubę, która określa wielkość prześwitu. Bardzo łatwo jest więc ścisnąć uchwyt zbyt mocno, co może skutkować uszkodzeniem przewodów. Zazwyczaj stosuje się go do pracy na instalacjach będących pod napięciem. 

Innym popularnym typem tych urządzeń jest ściągacz boczny. To narzędzie łudząco przypomina nożyce. Na jego ostrzach umieszczone są specjalne otwory. To właśnie przy ich pomocy usuwa się izolację z przewodów. Jest to bardzo wygodne urządzenie, w związku z czym cieszy się ono sporą popularnością wśród fachowców. Nie można z kolei określić go mianem najbardziej efektywnego, ponieważ nie sprawdza się w przypadku niestandardowych przewodów np. o większej grubości.

Automatyczny ściągacz do izolacji – najlepszy wybór

Najlepszym rozwiązaniem w naszej opinii jest jednak inwestycja w automatyczny ściągacz do izolacji. Jest to nowoczesne urządzenie, które usuwa oplot samoczynnie – wystarczy umieścić przewód w jego szczęce i ścisnąć uchwyt. Taki sposób radzenia sobie z izolacją jest naprawdę wygodny i jednocześnie całkiem skuteczny. Oczywiście, może dojść do sytuacji, że oplot nie zostanie przecięty, jednak dzięki automatycznemu dopasowaniu się do jego grubości, narzędzia tego typu sprawują się zazwyczaj bardzo dobrze.

Nasza rekomendacja

Jeśli zastanawiasz się, jaki automatyczny ściągacz do izolacji będzie dla Ciebie odpowiednią inwestycją, to sprawdź model Super 4 Pro wyprodukowany przez firmę Cimco. Producent ten specjalizuje się w dostarczaniu na rynek narzędzi najwyższej jakości. Podobnie jest w przypadku tego konkretnego urządzenia, które znajdziesz oczywiście w ofercie naszego sklepu. Jest to sprzęt stworzony do usuwania izolacji do przewodów 0,2-6,0 mm kwadratowych.

Przy jego pomocy z łatwością ściągniesz oplot bez ryzyka uszkodzenia żyły kabla. Możesz go stosować do szerokiej gamy przewodów wykonanych z różnych mieszanek PVC. Jego dodatkową zaletą jest to, że dzięki wąskiej szczęce wykorzystasz go także w trudno dostępnych miejscach. Przyda się więc profesjonalnym elektrykom czy instalatorom. Jest to solidne narzędzie, które sprawdzi się w każdych warunkach i będzie Ci służyć przez wiele lat. Korzystając z takiego sprzętu, znacząco zwiększysz komfort swojej pracy oraz jej wydajność.

Śledź nas na Facebooku